Bağırsak kanseri, bağışıklık güçlendirici ilaç yoluyla tedavi edilebilecek

T24 Dış Haberler

Bağırsak kanseri hastaları, kendi bağışıklık sistemlerini harekete geçirerek güçlendirecek bir ilaç kullanılarak, ameliyat veya kemoterapiye gerek kalmadan tedavi edilebilecek.

Bir denemede, immünoterapi pembrolizumab adı verilen tedavi sonrasında tedaviyi alan hastaların kanserinin iyileştiği ve 10 kişiden altısının da ameliyata ihtiyacı kalmadığı belirtildi. 

Ameliyat öncesi ilaçlı tedavi, çalışmadaki hastaların yarısından fazlasını iyileştirdi ve geri kalan tüm hastalarda hastalığın nüksetme riskini azalttı. 

Söz konusu ilaç, İngiltere’de hali hazırda diğer kanser türleri için de kullanılıyor. 

University College London’dan çalışma lideri Dr. Kai-Keen Shiu şunları söyledi: “Sonuçlarımız bunun, hastalığın erken bir aşamada iyileşme şansını artıran güvenli ve son derece etkili bir tedavi olduğunu gösteriyor.”

Ameliyat tarihinden önce mucize ilaç tedavisini gören 33 hastanın yarısından fazlasının ameliyat tarihlerinden önce kanserden kurtulduğu açıklandı. 

Dr Shiu, “Ameliyattan önce kanseri eritirseniz normalde hayatta kalma şansınızı üç katına çıkarırsınız. Şu anda ameliyattan sonra nüksetmeden 3 yıl boyunca hayatta kalma şansı yaklaşık yüzde 75, ancak bu tedavinin yüzde 90 ila 100’e yaklaşacağını umuyoruz” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir