Fatih Altaylı Açıkladı: Bankalar Bayramdan Sonra Tüm Kredi Kartı Limitlerini Bu Seviyeye Düşürecek!

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon, milyonlarca vatandaşın kredi kartlarına yüklenmesine neden oldu.

Son yıllarda rekor seviyelerde artış gösteren kart borçları için ekonomi yönetimi tarafından yeni düzenlemeler hazırlanacağı iddia edilirken, konuya ilişkin en somut açıklama gazeteci Fatih Altaylı’dan geldi.

BDDK BANKALARA TALİMAT GÖNDERDİ

Bankacılık sektöründen görüştüğü isimlere dayandırdığı haberinde Altaylı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından bankalara kredi kartı limitlerine ilişkin bir talimat gönderildiğini açıkladı.

Türkiye’de yaşanan enflasyon ve yüksek faiz oranları sonrasında bankaların peş peşe limit artışlarına gitmesi sonucunda ortaya oldukça sağlıksız bir tablo çıkmış durumda. Türkiye, kredi kartı limiti ve aylık gelir arasındaki bağın en sağlıksız olduğu ülkeler arasına yerleşirken, bu durumun önüne geçmek için bayram sonrasında kredi kartı limitlerinde değişikliğe gidilecek.

TÜM KREDİ KARTI LİMİTLERİ BU SEVİYEYE DÜŞÜRÜLECEK

Son yıllarda yapılan artışlarla birlikte kredi kartı limitleri birçok müşterinin aylık gelirinin 10, 15 ve 20 katı oranına kadar çıkmış durumda. Bu durum, bilinçsiz kullanım halinde milyonlarca kart sahibinin borç batağına saplanabilme tehlikesini ortaya çıkarırken, aynı zamanda son yıllarda artış gösteren kredi kartı hırsızları için de cezbedici bir tabloya neden oluyor.

Bu durumun önüne geçmek için bankalara talimat yollayan BDDK, kredi kartı limitlerinin müşterilerin aylık gelirinin 4 ila 8 katına sabitlenmesini talep etti. Mevcut kredi kartını 1 yıldan az süredir kullanan müşteriler için maksimum limit olarak aylık gelirin 4 katı planlanırken, daha eski tarihli kart sahibi olan ve borçlarını düzenli şekilde ödeyen müşterilere ise maaş ve yan gelir toplamlarının 8 katı oranında limit tahsis edilebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir